02191003438
Asset 1

ورق سیاه

ورق سیاه در صنعت:

ورق سیاه اهمیت زیادی در صنعت دارد. حتما از اهمیت آهن هم در صنعت های مختلف باخبر هستید. آهن یکی از مهم ترین و اساسی ترین فلزات است. اما سوال اینجاست که چرا آهن یک فلز ضروری در دنیای امروز به حساب می آید؟  چه محصولاتی از آهن تولید می شوند؟ کاربرد این محصولات در صنایع مختلف به چه صورتی است؟ آهن یکی از مستحکم ترین فلزات است. به همین دلیل در صنایع مختلف پرکاربرد است. آهن جزء پرمصرف ترین فلزات در دنیای امروز است. زمانی که این فلز با فلزات دیگر ترکیب می شود، می توان از آن ورق ایجاد کرد. یعنی آهن هم به صورت خام و هم به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد. ورق ها هم در انواع مختلفی وجود دارند. به طور کلی ورق ها در صنایع مختلفی هم چون ساختمان سازی و خودروسازی و … مورد استفاده قرار می گیرند. در بین انواع ورق هم ورق سیاه یکی از همین محصولات آهنی ترکیبی است. قیمت ورق سیاه برای ساخته شدن کالاهای صنعتی کاربرد زیادی دارد. همانطور که گفتیم برای مثال در ساخت قطعات خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله سعی داریم در مورد کاربرد و بررسی قیمت و کیفیت در خرید ورق سیاه صحبت کنیم. ورق سیاه طی دمای بالا تولید می شود، ظاهر آن هم حالت خشن دارد. شکل و ظاهر ورق سیاه در انواع مختلف آن متفاوت است. در ادامه توضیحات بیشتری در این خصوص در اختیار شما قرار می دهیم.

روش های تولید ورق سیاه :

ورق های فولادی را به دو روش مخصوص در کارخانه ها تولید می کنند. ورق ها می توانند حالت نورد گرم و سرد داشته باشند. محصولات حاصل از هر کدام از آنها متفاوت است. برای مثال محصول نهایی حاصل از روش نورد سرد، شامل ورق روغنی، گالوانیزه و … است. اگر ورق فولادی به حالت نورد گرم تهیه شود، محصولات شیت، ضد سایش و آجدار تولید می شود. برای تولید ورق سیاه، فرآیندهای مختلفی انجام می شود. در این مرحله فولاد باید در دمایی بیشتر از دمای تبلور قرار بگیرد. حتی ضخامت آن هم در این پروسه اهمیت دارد. معمولا ضخامت های بالای 5/1 میلی متر را در نظر می گیرند. این ضخامت در تعیین ورق سیاه ضروری است. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید به چه دلیل، به این نوع ورق، ورق سیاه می گویند؟

در روند تولید حالت مات دارد که در دمای بالا هم تولید می شود. به همین دلیل که حالت مات به خودش می گیرد لقب ورق سیاه به آن داده شده است. در واقع ورق سیاه را به عنوان یک کالا یا محصول اولیه برای قطعات در صنایع مختلف نیاز داریم. به همین دلیل بررسی کیفیت ورق سیاه در صنایع اهمیت زیادی در خرید ورق سیاه دارد. در ادامه سعی داریم شما را با انواع ورق سیاه آشنا کنیم. هر کدام از این نوع ورق ها در صنایع مختلف کاربردهای مشخصی دارند. با توجه به نیاز سازه و صنعتی که در آن کار می کنید باید به دنبال این نوع ورق ها باشید. آگاهی کامل شما در این خصوص اهمیت زیادی دارد. تا بتوانید بهترین ورق را برای حوزه کاری خود تهیه کنید.

 

انواع مختلف ورق سیاه در صنعت:

همانطور که اشاره کردیم ورق سیاه هم دارای انواع متفاوتی است.  این تفاوت ها به دلیل تفاوت در ظاهر، کاربرد ورق سیاه و ترکیب آن صورت می گیرد و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرند. به ضخامت ورق های فولادی فولادی توجه داشته باشید. ورق های سیاه با ضخامت های مختلف در کارخانه ها تولید می شوند.

قیمت ورق سیاه

انواع ورق سیاه بر اساس شکل ظاهری:

ورق سیاه کلاف یا رول شده: در این نوع ورق سیاه، طول محصول محدودیت خاصی ندارد. می تواند بنا بر سفارش مشتری و نوع کار متفاوت باشد. اما معمولا عرض این محصول با توجه به ضخامت آن بین 15 تا 5/1 میلی متر است، در اندازه های 100_ 125_150 و 200 سانتی متر ارائه می گردد.

ورق سیاه شیت یا فابریک: ضخامت این نوع black sheet حدود 15 میلی متر به بالا است. سایزهای مختلفی برای این نوع محصول قابل سفارش و خرید است. اما برخی از ابعاد مانند 1000*2000 و 1000*6000 بسیار کاربردی تر هستند. بدین معنی است که این ابعاد در صنایع مختلف بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر می خواهید وزن ورق را محاسبه کنید، می توانید از فرمول زیر استفاده کنید.

وزن ورق سیاه: طول ورق( میلی متر)*عرض ورق ( میلی متر)* ضخامت ( میلی متر) * چگالی ورق

اگر بخواهید چگالی دقیق آهن را در نظر بگیرید، عدد 86/7 تعیین شده است. اما در محاسبه وزن ورق بهتر است از عدد رند 8 استفاده کنید. 8 به عنوان عدد تجربی در این فرمول در نظر گرفته شده است. به همین راحتی با یک فرمول ساده وزن ورق سیاه محاسبه می شود.

انواع ورق سیاه بر اساس نوع کاربرد و ترکیب آن:

ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی انواعی از ورق سیاه هستند که بر اساس کاربرد و ترکیب فولادی دسته بندی شده اند. دو گرید برای این دو ورق سیاه در نظر گرفته شده است. استانداردهای مختلفی برای این ورق ها در نظر گرفته شده است. اما دو استاندارد ST37 و ST52 بسیار رایج تر هستند.

ST52 گریدی برای ورق سیاه صنعتی و ST37 برای ورق سیاه معمولی است. ST در این نماد مخففی از کلمه انگلیسی Strength به معنی استحکام است. عددی که بعد از آن نوشته می شود همان سختی ورق است. سختی ورق ها هم بر حسب کیلوگرم بر سانتی متر مربع محاسبه می شود. آیا می دانید که میزان سختی در ورق نورد گرم چگونه و بر چه اساسی محاسبه می شود؟ این میزان سختی در این نوع ورق بر اساس میزان کربن خالص در فولاد مشخص می شود. حال هر کدام از این ورق های سیاه معمولی و صنعتی با توجه به میزان کربن و سختیشان کاربردهای مختلفی دارند. برای مثال ورق سیاه معمولی درصد کربن کمتر و هم چنین درصد سختی کمتری هم دارد. به همین دلیل در صنایع مختلف با کاربرد  سبک تر مانند ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد. ورق سیاه صنعتی هم دارای درصد کربن و سختی بیشتری نسبت به ورق سیاه معمولی است. در نتیجه از این نوع ورق سیاه در صنایع سنگین استفاده می شود. پس می توان نتیجه گرفت میزان کربن موجود در ورق های فولادی تعیین کننده سختی آنها است. ممکن است در ای نوع ورق ها نا مگاپاسکال هم به گوش شما شنیده شود. برای مثال ورق معمولی ST37 توانای تحمل 37 مگاپاسکال تنش را دارد. هم چنین ورق ST52 توانایی تنش 52 مگاپاسکال تنش را دارد.

قیمت ورق سیاه 

بررسی قیمت ورق نورد گرم:

برای بررسی قیمت ورق نورد گرم در خرید ورق سیاه و هر نوعی از آن باید به قیمت های ارز در هر روز توجه داشته باشید. پس ممکن است که نوسان قیمت را در هر روز داشته باشیم. ما هرر سال شاهد تورم در کشور هستیم. تورم هم بر قیمت آهن، ورق سیاه و خیلی دیگر از محصولات دیگر تاثیر می گذارد. تقاضای مشتری هم عامل دیگری است که در اختلاف قیمت این محصولات موثر است. بدیهی است هر زمان که تقاضا برای جنسی افزایش یابد، قیمت و خرید ورق سیاه و یا آن محصول هم تحت تاثیر قرار می گیرد. اما همه این ها عواملی خارجی و مهم در تعیین قیمت گذاری هستند. مسائل مهم دیگری هم در این میان وجود دارند. قبل از تعیین قیمت در خرید ورق سیاه، باید به وزن و ضخامت و نوع ترکیب ورق سیاه هم توجه داشت. همه ی این عوامل با هم دست به دست هم می دهند تا در نهای قیمت نهایی بوجود بیاید. در واقع می توان یک جدولی برای وزن در خرید ورق سیاه در نظر گرفت. یا حتی می توان درصد عناصر مواد شیمیایی در آن را ترسیم کرد. گوگرد، فسفر، سیلسیم، منگنز و کربن از مواد شیمیایی به کار برده شده در خرید ورق سیاه معمولی و ورق سیاه صنعتی هستند. قطعا میزان این عناصر شیمیایی در این دو نوع ورق سیاه متفاوت است. با این بررسی ها می توان اطلاعات زیادی در مورد نوع ماده اولیه و کیفیت ورق ها بدست آورد. توجه داشته باشید که همیشه در قیمت گذاری محصولات از جمله خرید ورق سیاه، فاکتور کیفیت هم در نظر گرفته می شود. اما این بدان معنی نیست که بتوان در این صنعت گرانفروشی را پیش برد.

 

 

کاربرد اصلی ورق سیاه در صنعت:

همانطور که پیش تر توضیح دادیم ورق سیاه یک نوع کالای اولیه برای ساخت قطعات مختلفی هم چون قطعات ساختمانی و صنعتی و … مورد استفاده قرار می گیرد. این صنایع هم بسیار اساسی و مهم هستند. به همین دلیل باید قبل از خرید ورق سیاه این محصول از نظر کیفی کاملا مورد بررسی قرار بگیرد. در ادامه نام چندین صنایع مهم که از این نوع محصول استفاده می کنند را برای شما می گوییم.

 • تجهیزات و ابزار کشاورزی
 • گارد ریل و دیگر تجهیزات ترافیکی
 • تجهیزات دریایی مانند کشتی سازی و دیگر صنایع آن
 • تانکر سازی و دیگر مشتقات نفتی
 • برای تولید انواع تیر ورق، نبشی، سپری و … یعنی هر آنچه در مورد مقاطع فولادی است.
 • ورق پانچ، تسمه
 • در صنعت خودرو سازی، برای تولید رینگ چرخ
 • برای تولید صنایع فلزی سنگین
 • برای تولید مصالح و پروفیل های ساختمانی مانند آبگرمکن و  قوطی، ستونی و …
 • هزاران نوع محصولات دیگر هم توسط ورق سیاه با ضخامت های مختلف تولید می شوند.

سعی داریم در مورد ورق استفاده شده در صنعت خودرو و ساختمان سازی بیشتر توضیح دهیم. این توضیحات به صورت دقیق و کامل با جزئیات در صنایع مختلف داده گفته می شود.

قیمت ورق سیاه

ورق سیاه در بدنه خودرو:

یکی از دلایلی که از ورق سیاه در قطعات خودرو سازی و بدنه آن استفاده می شود، طول عمر بالای ورق سیاه و استحکام بالای آن است. ضخامت نسبتا بالای این ورقه ها یکی از علت هایی است که باعث می شود در صنعت خودرو سازی از آن استفاده شود و خرید ورق سیاه آمار بالایی داشته باشد. ضخامت آنها باعث می شود تا حدودی وزن خودرو کاهش یابد. اما از ورق سیاه تنها برای بدنه خوردو ها استفاده نمی شود. از دیگر کاربرد های آن در صنعت خودرو سازی می توان به  تولید شاسی و یا چهارچوب آن، ساخت قطعاتی که برای زیر بدنه خودرو مورد نیاز هستند و فنر و کمک فنر خوردوها اشاره کرد.

ورق سیاه در ساختمان سازی:

کاربرد ورق سیاه در حوزه ساختمان سازی و حتی ساخت سوله بسیار موثر است. برای مثال در اجرای سازه هایی که فلزی هستند کاربرد ورق سیاه پررنگ تر می شود.

پروفیل باز: این پروفیل ها برای ساخت نیاز به ورق سیاه دارند. به دلیل ظاهر آنها نام پروفیل باز برای آنها در نظر گرفته شده است. اما سوال اینجاست که همین پروفیل باز در ساخت چه نوع قطعاتی کاربرد دارد؟ معمولا از پروفیل باز برای ساخت ناودانی، تسمه، میلگرد، تیرآهن و … استفاده می شود.

پروفیل های بسته: پروفیل بسته هم دقیقا به خاطر شکلش به این نام، نامگذاری شده است. کاربرد پروفیل بسته در ساخت قوطی، درب و پنجره، درب های کرکره ای، لوله ها و … است. برای تولید پروفیل و لوله گاهی نیاز به ضخامت کمتری است. پس گاهی برای این نوع محصولات ورق سیاه به ضخامت 2/1 میلی متر هم تولید می شود.

پروفیل های Z: معمولا برای ساخت مکان ها و سالن های بزرگ مثل سوله ها، پارکینگ؛ ایستگاه های تامین سوخت و … استفاده می شود.

کاربرد ورق سیاه در کشاورزی:

صنعت کشاورزی جزء صنایعی است که ورق سیاه در آن کاربرد فراوانی دارد. به دلیل این که فولاد یک جزء مهمی در صنعت کشاورزی است. کار کشاورزی بدون بهره گیری از فولاد امکان پذیر نیست. در قسمت های پرورش و تولید گیاهان از فولادی به عنوان ورق سیاه استفاده می شود. معمولا برای سیستم های آبیاری نیاز به چنگک ها و بیل ها و … است. تولید و خرید ورق سیاه  به واسطه فولاد است. هم چنین سیلوها هم در بحث کشاورزی به عنوان انبار کاربرد دارند. در ساخت این سیلوها هم از ورق سیاه استفاده می شود. خرید ورق سیاه به علت خاصیت ضد خوردگی و مقاومت بالایی که دارد می تواند بهترین گزینه برای ساخت سیلوهای کشاورزی برای نگهداری صحیح از محصولات کشاورزی باشد. به همین دلیل در این صنعت توجه زیادی به این نوع ورق شده است. کسانی که مسئول ساخت این سیلوها هستند، می توانند مانند دیگر صاحبان کسب و کار، ورق سیاه را از تولیدی و کارخانه ها و بازار های بزرگ تهیه کنند.

قیمت ورق سیاه

کاربرد ورق سیاه در حمل و نقل های گسترده:

در صنعت حمل و نقل در کشور استفاده زیادی از ورق سیاه می شود. هنگام ریل سازی برای راه اندازی قطار، از ورق سیاه استفاده می شود. در قدیم برای ساخت ریل از چوب درختانی مانند درخت بلوط استفاده می کردند. قطعا این نوع ریل ها هیچ گونه استحکامی نداشتند. اما امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی همه کارها با سرعت بیشتر و امن تر پیش می روند. حال امروزه از ورق های فولادی ورق سیاه برای ساخت ریل ها استفاد می کنند. حتی برای ساخت چرخ و رینگ، ساخت انواع پل، ساخت سدها، ساخت سیلندرهای گاز، مخازن نفتی و .. از ورق سیاه استفاده می شود.

همانطور که گفتیم ضخامت ورق سیاه در تعیین قیمت آن نقش مهمی دارد. باز هم مجدد یادآوری می کنیم که برای تولید صنایع سبک مانند تولید پروفیل و ساختمان از گرید معمولی ST37 استفاده می شود. اما گرید ST52 برای صنایع سنگین مانند تانکر سازی استفاده می شود. زیرا مقاومت و سختی بیشتری دارد. صاحبان کسب و کار در حوزه این صنایع می توانند با کارخانجات تولیدی ورق سیاه ارتباط برقرار کنند و نوع مواد اولیه خود را از آنها تهیه کنند.

ورق سیاه برشی:

در خرید ورق سیاه ؛ ورق سیاه برشی، با کمک دستگاه های برش مخصوص گیوتن، برش پلاسما، هوا برش و … با توجه به نیاز و سفارش مشتری آماده  می شود. حالا به ورق سیاهی که به این صورت برش داده می شود، ورق سیاه برشی می گویند. با استفاده از این روش، ورق های سیاه را می توان به هر اندازه ای که بخواهیم برش دهیم. معمولا برای تولید تیرآهن، پل، میلگرد و … از ورق سیاه برشی استفاده می شود.

چگونگی تولید ورق سیاه:      

در این بخش می خواهیم مراحل تولید ورق سیاه را به طور کامل توضیح دهیم. در هر مرحله به صورت دقیق اتفاق هایی رخ می دهد تا در آخر بتوان ورق سیاه را تولید کرد. ایجاد مشکل در هر مرحله ای مانع از ادامه کار می شود. زیرا در این صورت محصول نهایی که همان ورق سیاه است، به طور صحیح تولید نمی شود.

 • تولید Pellet به واسطه سنگ آهن و تبدیل به آهن اسفنجی: سنگ آهن دارای ناخالصی هایی است. در ابتدا به همین صورت، آن را همراه با ناخالصی ها تبدیل به گندله می کنند. در نتیجه طی این فرآیند پخته می شود. طی این فرآیند با واکنش با کربن، آهن خالص حاصل می شود. آهن در این مرحله اکسیژن خود را از دست داده است. در نتیجه چون اکسیژنی ندارد، حالت اسفنجی طور به خود می گیرد. به همین علت نام آهن اسفنجی به آن داده می شود. در ادامه ی مراحل آهن اسفنجی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • مرحله تولید فولاد ذوب شده: در این مرحله یک کوره قوس الکتریکی وجود دارد. آهن ذوب شده را در آن قرار می دهند. در طی این مرحله فولاد مذاب تشکیل می شود. ورقه آهنی در این مرحله با توجه به عناصر شیمیایی که در این بخش به آن اضافه می شود، تشکیل می شود. در ادامه به ان گاز دمیده می‌شود تا ترکیب یکنواختی شکل بگیرد.
 • تولید تختال: در این مرحله فولاد مذاب باید تصفیه شود، بعد از تصفیه هم به کمک پاتیل داخل ماشین ریخته گری ریخته می شود. ماشین ریخته گری در داخل خود یک قابل مستطیلی شکل دارد. مذاب تصفیه شده درون آن قالب ریخته می شود. در نتیجه شکل فولاد مذاب هم به صورت مستطیلی و مانند قالب می‌شود. توسط جریان آب هم عملیات خنک سازی صورت می گیرد. بعد از اتمام کار نوارهای مستطیلی شکل به ضخامت 20 سانتی متر از ماشین ریخته گری خارج می شوند. این نوارها با این ضخامت همان تختال های مورد نیاز برای ادامه کار است. به نوارهای تختال Slab هم گفته می شود.
 • نورد گرم: حال تختال، درون یک کوره که دمای 1200 درجه سانتی گراد دارد، قرار می گیرد. در نتیجه تختال در این حالت شکل می گیرد. حالا نورد خشن برای ایجاد ضخامت از غلتک عبور می کند و ضخامت خواسته شده تعیین می گردد. در نتیجه این عملیات، black sheet تولید می شود. ورق سیاه در این موقعیت به دو صورت ورق کلاف مانند و یا ورق سیاه برش خورده ایجاد می شود. ورق سیاه برش خورده، با استفاده از دستگاه های برش به صورت صفحاتی با ابعاد تعیین شده به عنوان ورق سیاه برش خورده تولید می شود.

قیمت ورق سیاه

 در نظر گرفتن شرایط برای خرید ورق سیاه:

قبل از خرید ورق سیاه ، باید در نظر بگیرید که چه نوع کار و چه کاربردی برای شما اهمیت دارد. سپس می توانید مابقی عوامل و شرایط را در نظر بگیرید. اگر تجربه کافی در زمینه خرید ورق سیاه ندارید، بهترین کار مشاوره با متخصصین و افراد باتجربه در این زمینه است. حتی با خواندن مقالات مختلف هم می توانید اطلاعات خود را تکمیل کنید. برای مثال ورق روغنی برای کارهایی که ظرافت بالایی دارند، گزینه مناسبی است. ورقه های فولادی کاربرد فراوانی در صنایع مختلف دارند. اما همین ورق های فولادی انواع مختلفی دارند. ممکن است حسابی شما در این راه سردرگم شوید. در نتیجه بهترین کار این است که ابتدا شناخت صحیحی از انواع ورق های فولادی و کاربرد آنها داشته باشید. ورق سیاه هم یکی از همین ورق های فولادی است که در این مقاله به طور کامل توضیح دادیم. شناخت انواع ورق سیاه هم به شما کمک می کند تا مناسب ترین نوع ان را برای کار خود انتخاب کنید. با در نظر داشتن کاربرد ورق سیاه، می توانید ضخامت و ابعاد مورد نیاز خود ار سفارش دهید.

تفاوت ورق سیاه ( نورد گرم) با دیگر ورق ها:

یک تفاوت اصلی بین ورق سیاه با دیگر ورق ها وجود دارد. از مهم ترین تفاوت هایی که ورق سیاه با دیگر ورق های فولادی دارد، ظاهر و رنگ ورق سیاه است. از اسم این ورق کاملا مشخص است که دارای رنگی سیاه و مات است. اما ورق های دیگر، مانند ورق های گالوانیزه و ورق روغنی دارای رنگ براق هستند

 

تفاوت اصلی بین ورق سیاه و ورق روغنی:

اولین تفاوت بین خرید ورق سیاه و ورق روغنی در فرآیند تولید آنها است. در فرآیند تولید ورق سیاه از نورد گرم، اما در فرآیند تولید ورق روغنی از نورد سرد استفاده می شود.

ضخامت های مختلف در این نوع ورق ها می تواند از تفاوت دیگری بین این ورق ها باشد. برای مثال ورق سیاه در حالت رول خود ضخامتی بین 1 میلی متر تا 15 میلی متر را دارد. حالت فابریک آن هم از 16 میلی متر به بالا است. اما دامنه ی ضخامتی در ورق روغنی متفاوت است. این دامنه از 3./ تا 3 میلی متر است. این ها از مهم ترین تفاوت های بین ورق سیاه و ورق روغنی است. تفاوت های جزءی دیگری هم در این خصوص وجود دارند.

تفاوت اصلی بین ورق سیاه و ورق گالوانیزه:

اگر به فرآیند تولید ورق سیاه توجه کنید، هیچ گونه عملیات گالوانیزاسیون و آبکاری مشاهده نمی شود. ورق گالوانیزه بهترین مقاومت را در برابر خوردگی و زنگ زدگی دارد. اما ورق سیاه خیلی سریع لایه ای اکسید بر روی آن ایجاد می شود.

مزایای استفاده از ورق سیاه در صنایع مختلف:

 • ورق سیاه دارای خواص مکانیکی خوبی است.
 • از لحاظ مقاومت کششی بسیار پرقدرت است.
 • دارای خاصیت جکش خواری بالایی است.
 • استحکام و سختی ورق سیاه بسیار بالا است.
 • ورق سیاه یا همان ورق نورد گرم در مقایسه با ورق نورد سرد برای مثال ورق های روغنی، مقاومت بالایی از لحاظ خوردگی دارد.

تمامی این موارد باعث می شود تا امروزه ورق سیاه جایگاه ویژه ای در صنعت های مختلف و ساخت انواع سازه ها داشته باشد و به عنوان یک کالای اساسی در کشور توسط بزرگترین کارخانه ها تولید شوند.

 

قیمت ورق سیاه

دلیل استفاده از ورق سیاه چیست؟

تا به این جا حسابی در مورد کاربرهای فراوان ورق فولادی با نورد گرم یا همان ورق سیاه صحبت کردیم. black sheet علاوه بر کارایی بالایی که در بیشتر صنایع دارد، قیمت بسیار مناسبی هم دارد. همین قیمت مناسب به همراه کارایی بالا می تواند علت اصلی استفاده از ورق سیاه در صنایع مختلف باشد. دور ریز این محصول بسیار کم است. این ویژگی باعث می شود تا بریا بسیاری از صنعت ها به صرفه باشد. در نتیجه تولید این نوع ورق بسیار رواج پیدا کرده است. کارخانه های تولیدی بزرگی در کشور ما در حال تولید این محصول پرکاربرد هستند.

بهترین تولید کنندگان ورق سیاه در کشور:

کارخانه های تولیدی زیادی در کشور ما وجود دارند که این محصول پرکاربرد را تولید می کنند.

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، مجتمع فولاد سبا، فولاد اکسین خوزستان، فولاد گیلان و فولاد کاویان از بهترین کارخانه های تولیدی انواع ورق و ورق سیاه در کشور هستند. این کارخانجات بهترین کیفیت به همراه مناسب ترین قیمت را ارائه می دهند. ورق سیاه علاوه بر تولید در داخل خود کشور توسط این کارخانه های بزرگ، توسط کشورهای دیگر هم چون چین، کره و اکراین هم وارد می شود. نوسانات قیمت در بازارآهن بسیار زیاد است. حتما قبلا ز خرید، مشاوره های لازم در مورد کیفیت و قیمت ورق سیاه را از فروشنده جویا شوید تا بهترین محصول را خریداری کنید و از خرید خود اطمینان داشته باشید.

علت تفاوت قیمت در ورق سیاه و ورق روغنی:

ورق سیاه و ورق روغنی دارای تفاوت قیمت هستند. اما دلیل اصلی این تفاوت قیمت در چیست؟ دلیل این تفاوت این است که هزینه تولید ورق سیاه نسبت به ورق روغنی پایین تر است. اما در کل هم علت این که قیمت ورق سیاه پایین تر است، این است که این ورق کیفیت کمتری نسبت به ورق روغنی دارد. ورق روغنی برای جلوگیری از زنگ زدگی مراحلی انجام می شود. سپس بخش ترکیب با روغن انجام می شود. اما در مراحل تولید ورق سیاه شمش به نقطه ذوب باید برسد. با حرکت رول ها هم شکل گیری ورق انجام می شود. زمانی که شمش عبور می کند حرارت بر آن داده می شود تا شکل گیری صورت بگیرد.

 

چگونگی خرید ورق سیاه در بازارها:

همانطور که می دانید بازارهای بزرگ زیادی برای خرید و فروش انواع ورق سیاه وجود دارند. بازار آهن تهران هم یکی از همین بازارهای معروف و بزرگ برای خرید ورق سیاه است. بهترین حالت خریداری این است که فروشندگان معتبر را در این بازارها شناسایی کنید و به صورت مداوم خریدهای خود را انجام دهید. کیفیت ورق ها همراه با ارائه بهترین قیمت ها مهم ترین مسئله ای است که برای خرید باید به آنها توجه کنید. بعضی از فروشندگان قیمت های نجومی و بیش از حد برای فروش ورق سیاه در نظر دارند. بهتر است قبلا ز خرید از چندین فروشنده معتبر و باتجربه استعلام قیمت بگیرید. معمولا فروشنده های حرفه ای و کاربلد و منصف دارای سایت های معتبری هستند. می‌توانید قبل از خرید، به این سایت ها مراجعه کنید. سایت فولاد پرایس یکی از همین سایت های فروش ورق سیاه و انواع ورق های فولادی است. لیست قیمت ها هر روز به صورت بروز رسانی شده در سایت فولاد پرایس وجود دارد. می توانید با شماره های موجود در سایت فولاد پرایس تماس بگیرید. مشاوران و متخصصان اطلاعات لازم در مورد خرید و فروش ورق سیاه را به شما خواهند داد. برای ارتباط با مسئولین سایت FooladPrice می توانید پیام خود را به صورت انلاین هم ثبت کند. در این صورت کارشناسان فروش این سایت در کمترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت. فقط کافی است پیغام خود را در سایت به همراه ایمیل و شماره تماس خود ثبت کنید. اگر هم امکان ثبت انلاین پیام خود ار ندارید خیلی راخت با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

 

صادرات ورق سیاه به کشورهای اروپایی:

صادرات این محصول در کشور ما امیت فراوانی دارد. ورق سیاه در اکثر صنایع مورد نیاز هستند. برخی از کشورها تولیدات فولادی کمی دارند و یا اصلا این تولیدات را ندارند. در نتیجه احتیاج به ورق صادراتی پیدا می کنند تا بتواند کارهای صنایع مختلف خود را پیش ببرند. طی چندین سال گذشته ورق سیاه یکی از مهم ترین صادرات در کشور ما به کشورهای اروپایی بوده است. اما با اعمال تحریم ها، از حجم صادرات این محصولات کاسته شده است.

قیمت ورق سیاه برای فعالان صنعت فولاد و آهن بسیار حائز اهمیت می باشد.

در این مقاله میخاهیم در مورد دلایل نوسانات زیاد  قیمت ورق سیاه و عوامل موثر بر قیمت آن توضیح دهیم و همچنین شما را با کارخانه هایی که بیشترین سهم را در تولید ورق سیاه در داخل کشور دارند آشنا می کنیم.

 و اما آیتم های تاثیر گذار در قیمت ورق سیاه چیست؟

ورق سیاه که از شمش فولادی طی فرآیند نورد گرم تولید می شود از عناصر پر فروش در بازار آهن و پر مصرف در صنعت و ساختمان سازی می باشد و به همین علت است که قیمت آن همواره مهم می باشد.

1) نوسانات قیمت دلار 2) وارد کردن بخشی از مواد اولیه از خارج3) نرخ جهانی فولاد 4) قیمت حمل و نقل 

قیمت ورق سیاه

عوامل اثر گذار بر قیمت ورق سیاه و دلیل افت و خیز های بسیار قیمت این محصول:

همانطور که در کشور ما قیمت تمامی محصولات تحت تاثیر ارز های خارجی به خصوص دلار آمریکا هستند قیمت ورق سیاه نیز از این قاعده مستثنا نمی باشد و یکی از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر قیمت آن را می توان نواسانات ارز دانست.

با بالا و پایین رفتن های پی در پی قیمت ارز و تاثیر آن بر قیمت ورق سیاه و سایر محصولات یکی از دغدغه های این روز های فعالان در حوزه بازار آهن همواره کنترل قیمت ورق سیاه و همچنین سایر محصولات آهنی و فولادی می باشد و نگاه همه به سمت رو به ثبات رفتن قیمت دلار است.

با وجود اینکه کشور ما از تولید فولاد و محصولات آهنی در منطقه جزو کشور های پیشرو و فعال می باشد اما باز هم برای تامین تمامی نیاز کشور کافی نمی باشد و تنها حدود نیمی از فولاد ایران توسط تولید کنندگان داخلی تامین می شود.

روابط بین المللی:

با توجه به همین نکته باید ذکر شود بخش عظیمی از این فولاد و مواد اولیه برای ساخت این محصولات فولادی را از طریق واردات تامین می کنیم.

در این میان یکی از محصولاتی که سهم بزرگی در بین این مواد وارداتی دارد مواد اولیه برای ساخت و تولید ورق سیاه می باشد.

از همین نکته می توان فهمید که حتی روابط سیاسی بین کشور ها نیز می تواند بر قیمت این محصولات فولادی تاثیر گذار باشد.

به عوان مثال بسته شدن راه های واردات یا افزایش و کاهش بهره برداری کشورهای تولید کننده فولاد از منابع خود عواملی هستند که می توانند در قیمت تمام شده محصولات موثرواقع شود.

حال می توان به یکی از عواملی که نه به صورت مستقیم ولی تاثیر گذار بر قیمت محصولات فولادی اشاره کرد.

این عامل نرخ جهانی فولاد می باشد که در کشور ما به صورت مستقیم و به تنهایی تاثیر گذار نمی باشد چرا که باید در نرخ ارز ضرب شود.

هزینه حمل و نقل:

به عنوان یکی از نکاتی که نمی توان از آن به عنوان تاثر گذار بودن بر قیمت محصولات فولادی و ورق سیاه گذشت باید هزینه حمل و نقل را ذکر کرد.

در این چند وقت اخباری در رابطه افزایش قیمت های حمل نقل از طرف روسیه و کشور های اروپایی به گوش می رسد.

دلیل این موضوع دشوار بودن ارتباط میان دریای خلیج فارس و دریای سرخ و همچنین کم بودن کشتی ها برای ایجاد این ارتباط می باشد.

تمامی این عوامل بر قیمت و خرید ورق سیاه می توانند اثر گذار باشند و اکثر آنها نه تنها در کشور ما بلکه در تمامی جهان یکسان می باشد.

وب سایت شرکت فولاد پرایس هر روز به روز رسانی شده و در تلاش است تا شما مخاطبان را در خصوص تمامی اخبار در خصوص ورق سیاه و همچنین قیمت ورق سیاه آگاه سازد و در بخش قیمت ورق سیاه برای شما عزیزان قابل مشاهده است.

حال با تمامی این نواسانات که در سطح بین المللی بر سر راه قیمت ورق سیاه قرار دارد کارخانه ها و شرکت های داخلی هر روز در تلاش هستند تا به توانند با پیشرفت هر روزه خود نام کشورمان را نه تنها در سطح منطقه و خاورمیانه بلکه در جهان مطرح کنند و کشورمان را از لحاظ نیاز به واردات به خود کفایی برسانند که در صورت تحقق این هدف تاثیر بسیار آن بر ثبات و مناسب شدن قیمت ها را شاهد خواهید بود.

اکنون می خواهیم شما را با چند برند و کارخانه که در ایران سر  شناس هستند و در این زمینه پیش قدم آشنا کنیم.

بزرگترین تولید کنندگان ورق سیاه در ایران:

در این بخش از این مقاله قصد داریم تا شما را بزرگترین تولید کنندگان ورق سیاه در داخل کشور آشنا کنیم.

ورق سیاه یکی از پر مصرف ترین محصولات در صنعت می باشد که جزو محصولات تخصصی فولاد پرایس می باشد.

ورق که با استفاده از شمش تحت روند روش نورد گرم و نورد سرد  تولید می شود به دو دسته ورق روغنی که در روش نورد به دست می آید و ورق سیاه که تحت روش نورد گرم تولید می شود تقسیم می شود.

ورق سیاه دارای ضخامت کمتر ولی استحکام بیشتری نسبت به ورق روغنی است از دیگر تفاوت های این دو ورق می توان به رنگ پذیری بهتر ورق سیاه نسبت به ورق روغنی اشاره کرد.

ورق سیاه که تحت نورد گرم تولید می شود به دوصورت معمولی و صنعتی در بازار عرضه می شود.

ورق سیاه معمولی دارای جوش پذیری بهتری نسبت به ورق سیاه صنعتی می باشد این در حالی است که ورق سیاه صنعتی دارای استحکام بیشتری است.

با وجود تفاوت هایی که میان این دو ورق وجود دارد هر کدام از آتها برای مصارف خاصی استفاده می شوند.

ورق سیاه از ضخامت 5/1 تا 200 میلی متر در بازار عرضه می شود.

از مهمترین تولید کنندگان ورق سیاه در ایران می توان کارخانه های فولاد کاویان،فولاد مبارکه،فولاد اکسین اهواز و فولاد گیلان را نام برد و در بین کشور هایی که ورق سیاه از آنها وارد ایران می شود توسط واردات ورق سیاه کشور را تامین می کنند می توان کشور های چین،کره جنوبی و اوکراین را نام برد.

قیمت ورق سیاه

مهمترین کارخانه های تولید کننده ورق سیاه:

کارخانه فولاد مبارکه:

کارخانه فولاد مبارکه از مهمترین کارخانه های تولید کننده ورق سیاه در داخل کشور می باشد .

این کارخانه سالیانه حدود چهار میلیون تن از فولاد کشور را تامین می کند و یکی از کارخانه هایی است که دارای سهمی بنیادی در بازار بورس ایران می باشد.

کارخانه فولاد مبارکه که در بزرگترین مجتمع صنعتی کشور در اصفهان واقع می باشد تنها کارخانه ای باشد که هم کار تولید شمش انجام می دهد و هم تبدیل آن به ورق را انجام می دهد.

این کارخانه جوایز بسیاری را در حوضه تولید و کیفیت محصول را دریافت کرده است.

این کارخانه ورق سیاه را در ضخامت های 2/1 تا 16 میلی متر تولید می کند و بیشترین تولید آن ضخامت های 2 تا 5 میلی متر است.

کارخانه فولاد کاویان:

کارخانه فولاد کاویان واقع در اهواز یکی دیگر از تولید کنندگان ورق سیاه می باشد که حوضه تخصصی کار آن در خصوص نورد می باشد.

این کارخانه در سال 1354 تاسیس  در سال 1364 شروع به کار کرد.

این کارخانه را به عنوان اولین تولید کننده ورق فولادی سنگین در ایران می توان شناخت.

ظرفیت تولید این کارخانه سالیانه حدود 840 هزار تن می باشد.

این کارخانه ورق سیاه را در ضخامت های 8 تا 20 میلی متر و عرض 1250 تا 1500 متر تولید و در بازار عرضه می کند.

کارخانه فولاد اکسین اهواز:

کارخانه فولاد اکسین ؛ همانطور که از اسم این کارخانه پیداست این کارخانه در اهواز  واقع شده است.

این کارخانه در سال 1388 با هدف تولید انواع ورق و تولید مخازن ذخیره نفت تاسیس گردید و امروزه یا استفاده تکنولوژی پیشرفته ای که در این کارخانه مورد استفاده قرار میگیرد بخشی از نیاز کشور به ورق سیاه را با کیفیتی خوب تولید و در بازار عرضه می کند.

ورق های تولیدی این کارخانه دارای ضخامت بالای 6 میلی متر و عرض غالبا 2000 می باشد.

 

کارخانه فولاد گیلان:

در آخرین کارخانه ای که به شما معرفی می کنیم شما را با اولین و بزرگترین کارخانه کشور در حوضه نورد آشنا می کنیم.

کارخانه فولاد گیلان که در شمال کشور واقع شده است در سال 1382 کار خود را آغاز کرد و سالیانه حدود 5/2 میلیون تن نورد گرم و 500 هزار تن نورد سرد را تولید و در بازار عرضه می کند.

ورق های تولید شده در فولاد گیلان دارای ضخامت 3 تا 40 میلی متر و عرض 1000 تا 1500 است.

امیدواریم که این مقاله در خصوص تحولات قیمت ورق سیاه و همچنین معرفی کارخانه های بزرگ تولید کننده ورق سیاه برای شما دوستان عزیز مفید بوده باشد.

برای اطلاعات روزانه در خصوص قیمت ورق سیاه سایت ما و کانال فولاد پرایس در تلگرام را دنبال کنید.

نمایش

برند های منتخب

فولاد مبارکه
فولاد کاویان
اکسین
قطعات
فولاد قائم

 

لیست قیمت ورق سیاه ST37 فولاد مبارکه اصفهان

کد
نام
ضخامت (mm)
تحویل
قیمت
توضیحات بیشتر
1001
ورق سیاه فولاد مبارکه طول 2000 عرض 1000
2
تهران
2200001100
1002
ورق سیاه فولاد مبارکه طول 2500 عرض 1250
2
تهران
2175001000
1003
ورق سیاه فولاد مبارکه طول 6000 عرض 1500
3
تهران
2055003500
1004
ورق سیاه فولاد مبارکه طول 6000 عرض 1500
4
تهران
2070005000
1005
ورق سیاه فولاد مبارکه طول 6000 عرض 1500
5
تهران
2200005000
1006
ورق سیاه فولاد مبارکه طول 6000 عرض 1500
6
تهران
2260003000
1007
ورق سیاه فولاد مبارکه طول 6000 عرض 1500
8
تهران
2260003000
1008
ورق سیاه فولاد مبارکه طول 6000 عرض 1500
10
تهران
2320002000
1009
ورق سیاه فولاد مبارکه طول 6000 عرض 1500
12
تهران
2260003000
1010
ورق سیاه فولاد مبارکه طول 6000 عرض 1500
15
تهران
2260003000

 

لیست قیمت ورق سیاه ST37 فولاد کاویان

کد
نام
ضخامت (mm)
تحویل
قیمت
توضیحات بیشتر
2001
ورق سیاه فولاد کاویان طول 6000 عرض1250
8
اهواز
تماس
2002
ورق سیاه فولاد کاویان طول 6000 عرض1250
10
اهواز
تماس
2003
ورق سیاه فولاد کاویان طول 6000 عرض1250
12
اهواز
تماس
2004
ورق سیاه فولاد کاویان طول 6000 عرض1250
15
اهواز
2045002000
2005
ورق سیاه فولاد کاویان طول 6000 عرض1250
20
اهواز
2045002000
2006
ورق سیاه فولاد کاویان طول 6000 عرض1250
25
اهواز
2045002000
2007
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1250
30
اهواز
2045002000
2008
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1250
35
اهواز
2045002000
2009
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1250
40
اهواز
2045002000
2010
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1250
10
اهواز
تماس
2011
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1500
12
اهواز
2230002000
2012
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1500
15
اهواز
2120002000
2013
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1500
20
اهواز
2120002000
2014
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1500
25
اهواز
2120002000
2015
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1500
30
اهواز
2120002000
2016
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1500
35
اهواز
2120002000
2017
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1500
40
اهواز
2120002000
2018
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1500
45
اهواز
تماس
2019
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1500
50
اهواز
تماس
2020
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1500
55
اهواز
تماس
2021
ورق سیاه فولاد کاویان عرض1500
60
اهواز
تماس

 

لیست قیمت ورق ST37 سیاه فولاد اکسین

کد
نام
ضخامت (mm)
تحویل
قیمت
توضیحات بیشتر
3001
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
8
اهواز
303000
3002
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
10
اهواز
2550004000
3003
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
12
اهواز
251000500
3004
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
15
اهواز
2510003000
3005
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
20
اهواز
2360002700
3006
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
25
اهواز
2550005300
3007
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
30
اهواز
2390001500
3008
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
35
اهواز
2450006300
3009
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
40
اهواز
تماس
3010
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
45
اهواز
تماس
3011
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
50
اهواز
2550003500
3012
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
60
اهواز
2530001300
3013
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
70
اهواز
239000300
3014
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
80
اهواز
تماس
3015
ورق سیاه اکسین طول6000 عرض2000
100
اهواز
تماس

 

لیست قیمت ورق سیاه ST37 قطعات

کد
نام
ضخامت (mm)
تحویل
قیمت
توضیحات بیشتر
4001
ورق سیاه قطعات عرض 1200
8
کارخانه
1950003100
4002
ورق سیاه قطعات عرض 1200
10
کارخانه
1960004100
4003
ورق سیاه قطعات عرض 1200
12
کارخانه
1960004100
4004
ورق سیاه قطعات عرض 1200
15
کارخانه
1960004100
4005
ورق سیاه قطعات عرض 1200
8
تهران
1960003000
4006
ورق سیاه قطعات عرض 1200
10
تهران
1960003000
4007
ورق سیاه قطعات عرض 1200
12
تهران
1960003000
4008
ورق سیاه قطعات عرض 1200
15
تهران
1960003000

 

لیست قیمت ورق سیاه ST37 فولاد قائم:

کد
نام
ضخامت (mm)
تحویل
قیمت
توضیحات بیشتر
5001
ورق سیاه فولاد قائم طول6000 عرض1000
20
اصفهان
1980002000
5002
ورق سیاه فولاد قائم طول6000 عرض1000
25
اصفهان
1980002000
5003
ورق سیاه فولاد قائم طول6000 عرض1000
30
اصفهان
1980002000
5004
ورق سیاه فولاد قائم طول6000 عرض1000
35
اصفهان
1980002000
5005
ورق سیاه فولاد قائم طول6000 عرض1000
20
تهران
200000500
5006
ورق سیاه فولاد قائم طول6000 عرض1000
25
تهران
200000500
5007
ورق سیاه فولاد قائم طول6000 عرض1000
30
تهران
200000500
5008
ورق سیاه فولاد قائم طول6000 عرض1000
35
تهران
200000500

 

لیست قیمت ورق سیاه ST52 فولاد مبارکه:

کد
نام
ضخامت (mm)
تحویل
قیمت
توضیحات بیشتر
6001
ورق سیاه فولاد مبارکه طول6000 عرض1500
3
تهران
2353002000
6002
ورق سیاه فولاد مبارکه طول6000 عرض1500
4
تهران
2445002000
6003
ورق سیاه فولاد مبارکه طول6000 عرض1500
5
تهران
تماس
6004
ورق سیاه فولاد مبارکه طول6000 عرض1500
6
تهران
2445002000
6005
ورق سیاه فولاد مبارکه طول6000 عرض1500
8
تهران
2400002000
6006
ورق سیاه فولاد مبارکه طول6000 عرض1500
10
تهران
2400002000
6007
ورق سیاه فولاد مبارکه طول6000 عرض1500
12
تهران
2445002000
6008
ورق سیاه فولاد مبارکه طول6000 عرض1500
15
تهران
2537002000

اگر مطالب فولاد پرایس در حوزه ورق سیاه برای شما مفید بودکلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم