02191003438

ناودانی چیست ؟ | شناخت انواع ناودانی و کاربردهای آن:

ناودانی به عنوان یکی از پروفیل های پر کاربرد در صنایع ساختمان سازی است. به این ترتیب شرکت فولاد پرایس قصد دارد در این مقاله شما را با با کاربرد های ناودانی آشنا کند. برای کسب اطلاعات بیشتر از این قطعه پیشنهاد می کنیم ادامه این مقاله را مطالعه کنید.

ناودانی چیست ؟

ناودانی یکی از پروفیل هایی می باشد که در صنعت و ساختمان سازی کاربرد دارد . این نوع پروفیل از یک سطح میانی به نام جان و دو سطح عمود بر جان با نام بال تشکیل شده است که از نظر ظاهری باعث می شود از نظر ظاهری باعث می شود که ناودانی شبیه به U انگلیسی دیده شود.

از کاربرد های این محصول می توان به چهار چوب های در و پنجره که قابل مشاهده و در دسترس هستند اشاره کرد. این پروفیل در صنعت نیز کاربرد های بسیار زیاد و فراوانی دارد. این قطعه  نیز مانند دیگر پروفیل ها دارای انواع گوناگونی است که برای شناخت بهتر و دقیق تر ناودانی نیاز به برسی تک به تک انوع آن است.

این قطعه پر کاربرد  دارای جنس های متفاوتی می باشد که می توان به نوع گالوانیزه،آلومینیوم و استیلنس استیل اشاره کرد. این پروفیل از نظر شکل ظاهری دارای نو نوع ساده و مشبک می باشد. انواع مختلف ناودانی با توجه به جنس و شکل ظاهری دارای کار بردها و قیمت های مختلفی است.

ناودانی قطعه ای از پروفیل

انواع ناودانی:

 انواع قطعه پروفیل از لحاظ جنس :

(آلومینیوم)

این ناودانی بسیار سبک می باشد و دارای شکل پذیری و استحکام خوبی می باشد. کاربرد این محصول در چهار چوب در و پنجره ها،شاسی تریلرها،کف کامیون ها و اسکلت سازه ها و… می باشد. این نوع ناودانی به دلیل پوشش آلومینیومی مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی و اکسید آهن دارد.

ناودانی آلومینیومی جوش پذیری خوبی را دارا می باشد.

آلومینیوم استفاده شده برای این محصول سری ۶۰۰۰ می باشد.

ابعاد ناودانی آلومینیومی از ۸×۸ تا ۱۰۰×۱۰۰ میلی متر متغیر است.

نوع دیگر ناودانی آلومینیومی نیز وجود دارد که در نمای ساختمان ها و سیمان کاری استفاده می شود که به صورت خام و رنگی تولید می شود. این نوع ناودانی نیز در ابعاد ۲۰×۲۰ و ۲۵×۲۵ وجود دارد.

(گالوانیزه):

ناودانی ساخته شده از جنس فولاد مقاومت خوبی در برابر زنگ زدگی و خوردگی ندارد به همین دلیل پس از چند سال به دلیل رطوبت که ایجاد زنگ زدگی کیفیت خود را از دست می دهد .

به همین دلیل برای بالا بردن مقاومت این محصول بر روی سطح مقطع لایه ای از روی ایجاد می کنند که به سبب این که این فرآیند تحت گالوانیزه گرم صورت میگیرد .

مقاومت این محصول تا حدی افزایش پیدا می کند که حتی پس از از بین رفتن لایه روی موجود بر روی سطح مقطع باز هم پروفیل در برابر زنگ زدگی مقاوم باقی می ماند.

این فرآیند باعث افزایش عمر این قطعه پروفیلی تا ۳۰ سال می شود.

به دلیل روکش جنس روی ایجاد شده بر روی سطح مقطع این محصول ضخامت های متنوعی دارد. از نکات حائز اهمیت در باره ناودانی گالوانیزه در رابطه با جوشکاری این محصول می باشد چرا که هنگام جوشکاری باعث متساعد شدن گاز های سمی می شود.

پس از جوشکاری این محصول با استفاده از روش گالوانیزه سرد می توان آن را مرمت کرد. این محصول دارای طول ۳ و ۶ متر و همانطور که گفتیم ضخامت های متفاوت می باشد. از این محصول در ستون و سقف و سازه های دریایی و ماشین های کشاورزی و… کاربرد دارد.

کاربرد ناودانی

مقایسه ناو دانی ها از لحاظ نوع :

ساده:

در بیشتر مصارف از این نوع ناودانی استفاده می شود. به عنوان مثال ناودانی استفاده شده در پل های باربر ناودانی ساده می باشد. این نوع ناودانی دارای ابعاد منتوعی می باشد.

سایزهای معمول آن ۸،۱۰،۱۲،۱۴ و ۱۶ می باشد و ارتفاع آن معمولا ۳۰ تا ۴۰۰ میلی متر می باشد.

مشبک:

این قطعه پروفیل مشبک به سه دسته UPE و UPN و UNP تقسیم می شود. از این نوع قطعه معمولا در قفسه های فولادی استفاده می کنند. فرق UPE و UPN در شکل ظاهری بال های آنها می باشد.

شکل بال ها در UPE صاف و موازی است این در صورتی است که UPN دارای بال های مخروطی شکل می باشد و اما UNP که به نام ناودانی اروپایی شناخته می شود دارای ضخامت بیشتری نسبت به سایر قطعات پروفیل ها می باشد و همین دلیل وزن بیشتری دارد.

از این قطعه پروفیلی  در پروژه های بزرگ صنعتی استفاده می کنند.

اگر مطالب فولاد پرایس در حوزه ورق سیاه برای شما مفید بودکلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم