02191003438

آهن چیست؟

آهن:

فولاد پرایس در دانش نامه نخست خود قصد دارد تا شما مخاطبان را با عنصر اصلی حوزه ی کاری خود یعنی آهن آشنا کند.

آهن با نماد شیمیایی Fe (Ferrum) به عوان عنصری با عدد اتمی 26 و چگالی kg/m3 در نخستین

دوره ی فلزهای واسطه در جدول عناصر تناوبی شناخته می شود.

اگر از نظر جرم به عناصر تشکیل دهنده ی کره ی زمین نگاه کنیم آهن جایگاه نخست را به خود اختصاص می دهد.

این عنصر به عنوان اصلی ترین مهره در عناصر سازنده ی هسته بیرونی و درونی زمین و چهارمین عنصر متداول در پوسته زمین است.

اگر بخواهیم از علت این فراوانی در سیاره های زمین سان و دیگر کره های سنگی مانند ماه اشاره کنیم می توان از پدیده همجوشی هسته ای در سیاره صحبت کرد که در پروسه همجوشی آهن آخرین عنصری است که با آزاد سازی انرژی پیش از فروپاشی انفجاری آن ستاره به صورت یک نواختر یا ابر نواختر و پراکندن آهن در فضا ایجاد می شود.

طبق تحقیقات پیدایش این عنصر توسط  بشر به 1400 سال پیش از میلاد برمی گردد که آثار آن را در ساخته های آهن در قلمرو هیتی ها در ارمنستان کنونی دیده شده که این به عنوان نخستین شواهد مصرف این عنصر است.

در ادامه این کشف بزرگ بشر استفاده های زیادی از این عنصر داشته است که اگر به معروف ترین و رایج ترین محصولات این عنصر اشاره کنیم محصولاتی مانند سلاح های جنگ،وسایل نقلیه (در گذشته ارابه ها و امروزه اتومبیل ها)،ساخت ابزار آلات و امروزه در صنعت و ساختمان سازی و…به جشم می خورد.

وقتی اسم آهن به میان می آید شاید در صورت ها و شکل های مختلفی آن را تصور کنید مثلا شاید بارها از آهنی که برای بدن انسان لازم است شنیده باشید و یا آهن موجود در گیاهان اما مبحث مورد نظر ما آهن مورد استفاده در صنعت می باشد.

در گذشته وقتی می خواستند از آهن استفاده کنند دریافتند با حرارت دادن در کوره آتش به آهن نرم می رسند و سپس با استفاده از آب یا روغن به محصولی می رسند که دارای سطحی فولادی و سخت می باشد و همین سبب شد تا به جای برنزی که قبل از آهن رایج بود مردم از آهن استفاده کنند و آهن جای خود را در دل بازار صنعتی باز کند و اولین بازار آهن در چین سرآغاز این تجارت بزرگ باشد.

این روزه با پیشرفت علم و طمع انسان برای به حداکثر رساندن استفاده خود از عناصر اطرافش آهن تنها به روش سنتی قدیم و تنها برای ساخت سلاح استفاده نمی شود بلکه با برسی ها و مطالعه ی دقیق روی این عنصر و با استفاده از پیشرفته ترین دستگاه های صنعتی هر روزه از اهن برای تولید محصولات مختلف و متنوع استفاده می شود.

آهن در صنعت به گونه های مختلفی و برای مصارفی گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد از محصولات آن می توان به ورق سیاه،ورق روغنی،ورق رنگی،گالوانیزه،مقاطع استیل،آلومینیوم،لوله و اتصالات و… اشاره کرد که در مقالات بعدی به صورت کامل درباره ی انها صحبت خواهیم کرد.

این محصولات پس از ساخت به بازار عرضه می شوند تا بعد از طی کردن فرآیندهای ساخت و تولیدی وسایل اطراف ما نظیر مبل،اتومبیل،لوازم الکتریکی و… و سر پناه های امن ما یعنی ساختمان ها را بسازند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم